Przejdź do treści

VIII Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy różnych środowisk” – podziękowania

    W dniach 17-18 czerwca w Lublinie odbyło się VIII Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne – „Metagenomy różnych środowisk”. Głównym organizatorem tegorocznej edycji był jeden z partnerów naszego projektu -Katedra Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

    Celem konferencji było przedstawienie najnowszych osiągnięć metagenomiki, metataksonomiki, metatranskryptomiki, metabolomiki, proteomiki, mikrobiologii i mykologii w kontekście współczesnych, europejskich i światowych trendów związanych z rolnictwem i ogrodnictwem, w tym jakością środowiska, bioróżnorodnością oraz fitopatologią. Konferencja  to również promocja badań dotyczących mikrobiomów i mykobiomów, głównie w agroekosystemach.

    Sympozjum było okazją do dyskusji naukowej i pokazania najnowszych metod badania mikroorganizmów, które pozwalają poznać lepiej biochemię i fizjologię bakterii i grzybów, a także ich znaczenie w ochronie środowiska, biotechnologii, biologii medycznej i rolnictwie. Sympozjum to miejsce wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów do realizacji wspólnych projektów badawczych oraz wydarzenie naukowe na temat kompleksowego rozpoznania bioróżnorodności mikroorganizmów w różnych środowiskach i najnowocześniejszych metod badawczych (niezależnych od hodowli mikroorganizmów) stosowanych w naukach przyrodniczych. Kontynuacja organizacji Sympozjum pozwala na integrację i zacieśnienie kontaktów środowiska naukowego z obszaru nauk rolniczych, biologicznych, medycznych, środowiskowych i biotechnologicznych, zwłaszcza w zakresie prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad bioróżnorodnością mikroorganizmów różnych środowisk, uwzględniając najnowsze narzędzia badawcze i wpisując się doskonale w cele aktualnych dokumentów strategicznych, takich jak Europejski Zielony Ład , Strategia na rzecz Bioróżnorodności czy też Strategia Od pola do stołu rekomendowane do zastosowania do 2030 r.

    Sympozjum to jest jedynym w Polsce, cyklicznym wydarzeniem promującym i rozpowszechniającym wykorzystanie technik wysokoprzepustowego sekwencjonowania do kompleksowego rozpoznania bioróżnorodności mikroorganizmów w agroekosystemach, a wśród sesji tematycznych znalazło się miejsce również na prezentacje z zakresu bioinformatyki i analizy danych.

    Dla naszej Grupy Operacyjnej Sympozjum było dodatkowo okazją do promowania wyników naszego projektu.  Zaprezentowany został bowiem poster pt. „α-bioróżnorodność mikrobioty środowiska glebowego spod uprawy rzepaku i pszenicy”, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników konferencji, przede wszystkim z uwagi na fakt jego zgodności ze Strategią UE „Od pola do stołu”.